Upper Arlington City Schools
UACS
Last updated:
5/26/2022 9:33 am
Calendar
Sign In
More
close
Today
Oct
29
th
-
Nov
4
th
2017
Month
Week
Day
List
Month
Day
List
Week
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
29
Spooky Gym
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship church service
9:00a
McGlade Basketball Workouts
10:30a
UA Youth Football Final Games of Season
11:00a
Tim Casey Reservation- Youth Skill Workouts
12:00p
Ice Hockey Coach/Player Meeting
12:00p
UA Softball Clinics
12:00p
Upper Arlington Special Olympics
1:00p
P&R Sunday Swim
3:00p
Orchestra Spooktacular
5:00p
UASC Practice
30
Spooky Gym
5:30a
High School Aquatic Practices
8:00a
Design Thinking
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
Superintendent
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:45a
UA Walking Field Trip
8:59a
Personal Finance (2nd)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
1:24p
ELL (7th-8th)
2:00p
Beat Cancer!/Beat Michigan! Pep Rally
2:50p
Chess
2:50p
Dance - Hip Hop
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Picassos (K-2nd)
2:50p
SACC
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Drama: The Pied Piper (held in Music Room, 118)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Hand Building with Clay, Art Rm. 117
3:00p
Magic for Small Hands ( to be held in Wickliffe Library)
3:00p
PD: Progressive Education
3:00p
Service Learning Meeting
3:00p
Spanish Club (held in Room 112)
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Aspengren Meeting
3:10p
Buckeye Lovers Club
3:10p
McCubbin Meeting
3:15p
Grade Level Math Liaison Meetings
3:30p
Basketball Tryouts
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Junior Strings Rehearsal
3:30p
RTI Meetings
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
UA Kid
4:15p
Running Club
4:15p
Staff Wellness - Coaching Class
4:30p
Destination Imagination
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
31
UA Trick or Treat
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Marching Band Recording Session
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Julia Cook Assembly
8:30a
PE Classes
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:00a
IB Association Meeting
9:15a
FIELD TRIP ~ Municipal Building/Miller Park
10:30a
8 Choir Flex Rehearsal Per 4
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:30a
Library Media Meeting
1:00p
Young Life Columbus New Leader Placements
1:20p
Halloween Parade and Parties
1:24p
ELL (7th-8th)
1:30p
Fall Harvest Parade/Party
1:45p
Halloween Party
1:50p
Jones 7W Meeting
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
HR meeting
2:15p
Andy Hatton - Jackie Ackerson
2:35p
Jones 6E
2:50p
Girls Who Lead
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
SACC
2:50p
Windermere SACC
2:50p
Yoga
3:00p
Chess - Advance Rm 105
3:00p
Chess - Intermediate Rm 111
3:00p
Educate Yourself in Style (held in Room 114)
3:00p
First Lego League Jr. (held in Room 112)
3:00p
Logic Puzzles Club (held in Wickliffe Library)
3:00p
Tremont SACC
3:05p
Girls Crew Practice
3:10p
Aspengren Meeting
3:15p
UAHS mandatory STAFF meeting
3:15p
Writing Club
3:30p
High School Aquatic Practices
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
UA Softball Clinics
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
Upper Arlington Trick or Treat
8:00p
UA Parents BBall
1
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
HR meeting
7:30a
Jones Bible Study / FCA
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
PreK-5 Principal Meetings
8:00a
PreK-5 Principals
8:05a
College Visits
8:19a
Jones 6E Meeting
8:30a
Town Hall Meeting
8:37a
Intro to Business (1st)
8:37a
UA Rise (1st)
9:27a
Personal Finance (2nd)
9:30a
MLP Meeting
9:53a
Jones 8E Meeting
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
UA Rise (4th-6th)
11:30a
Service Learning
12:30p
Diversity Professional Development
1:30p
6-12 Principal Meetings
1:30p
HR Meeting
1:32p
ELL (7th-8th)
1:50p
Jones 7W
2:00p
Potts Meeting
2:50p
Art of Beading
2:50p
Gotta Sing, Gotta Dance
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Ichidan
2:50p
Windermere SACC
2:50p
Young Chefs Academy
3:00p
Bright Yogis
3:00p
Coding with Sphero (held in Music Room 118)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club
3:00p
IOWA/COGAT Proctor Training
3:00p
Intramurals
3:00p
Lego Robot BattleBots & Inventions (held in Wickliffe Library)
3:00p
Mixed Media Art (held in Room 117)
3:00p
Oriental Art Camp (held in Room 112)
3:00p
Student Council Meeting
3:00p
Technology Team Meeting
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Biedenbach Meeting
3:30p
Basketball Tryouts
3:30p
DC Chaperone Meeting
3:30p
Gaming Club
3:30p
High School Aquatic Practices
3:45p
UAEA Meeting
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:15p
Running Club - Parking Lot Area
6:00p
Boys Water Polo Banquet
6:00p
Pack 96 Lions Meeting
6:00p
UA Special Olympics Parent Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:50p
Tim Casey GBBC
7:00p
Anything Goes Tap Dance Classes
7:00p
Counselor Parent Presentation
7:00p
GBBC Uniform Distribution
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
2
7th Grade Pittsburgh Trip
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Marching Band Recording Session (1st Period)
8:00a
District Counselors
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
Operations Diversity Training
8:00a
Operations Diversity Training
8:00a
Preschool Evaluations
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
PE Classes
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:55a
Personal Finance (2nd)
9:00a
PTO Executive Board Meeting
9:30a
Counselor Parent Presentation
9:50a
Jones 8W Meeting
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:33a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Arts, Books, and Cooks
1:00p
ELL (7th-8th)
1:45p
Jones 7W
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
Human Resources
2:33p
Boys Soccer Uniform Collection
2:35p
Jones 6E Meeting
2:50p
Coding with Sphero
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Knitting 101
2:50p
Taiko - Nidan/Matsuri
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Creating Comics (held in Wickliffe Library)
3:00p
Cultured Kids Club
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Emerging Artists (held in Art Room 117)
3:00p
First Lego League Jr. (held in Room 112)
3:00p
Hip Hop Dance (held in Music Room 118)
3:00p
Intro to French (held in Room 114)
3:00p
Picasso's
3:00p
TSA High 5 Hoops
3:00p
Team Planning/IS Team Planning
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Counselor/IS Meeting
3:30p
Basketball Tryouts
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Staff Meeting
3:45p
Balloon Twisting
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentor League/SACC - Rm 77
4:00p
UA Softball Clinics
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
Girl's Golf Banquet
6:00p
IA Gallery Hop Setup
6:00p
Pack 11 Den 7 Cub scouts meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Brownie Troop 1272
6:30p
Julia Cook Parent Night
6:30p
Old Timers Basketball
7:00p
Julia Cook/Y.E.S. Program at Barrington Elementary
7:00p
UA Crew Coffee Chat
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
7:30p
UAHS Golden Bear Marching Band Indoor Concert
3
7th Grade Pittsburgh Trip
Veterans' Day Celebration
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Math Mtg
8:00a
CORA Meeting
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:23a
jones 6 West
8:30a
Student Support Team
8:57a
Personal Finance (2nd)
9:10a
P.E. Class for Kindergarten
9:30a
Superintendent Facilities Committee Meeting
10:00a
BEARS Dance party
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:50a
Student Meetings
10:50a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
12:00p
Advisory Day Schedule
1:26p
ELL (7th-8th)
1:30p
UAEF
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Magic 101
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Bodywell Kids Yoga (held in Music Room 118)
3:00p
Destination Imagination
3:00p
High Five Hoops Basketball Academy (Red Gym)
3:00p
Intermediate Chess (held in Room 114)
3:00p
Intro to Soft Pastel Art (held in Art Room 117)
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Aspengren Meeting
3:10p
Peebles Meeting
3:20p
After School All-Stars Volunteer Meeting
3:30p
All Star Driver Education Class
3:30p
Basketball Tryouts/Practice
3:30p
Girl Scouts
4:00p
Fall Play Rehearsal
5:00p
Golden Bear Swim Meet
5:00p
UASC Golden Bear Swim Meet
5:00p
Upper Arlington Elementary Schools Centennial Celebration
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
7:00p
Volleyball
8:30p
Young Life
4
6:00a
Beat Michigan/Beat Cancer! Race
7:00a
Beat Michigan Beat Cancer
7:00a
Golden Bear Swim Meet
7:00a
UASC Golden Bear Swim Meet
8:00a
Basketball Practice
8:00a
HMS Basketball Practice
8:00a
SAT Test
9:00a
UAPR Open Gym
6:30p
Informal Affair