Upper Arlington City Schools
UACS
Last updated:
5/26/2022 9:33 am
Calendar
Sign In
More
close
Today
Dec
3-9
th
2017
Month
Week
Day
List
Month
Day
List
Week
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
3
6:00a
Rock City Church
7:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
8:00a
GBBC
9:00a
All Nations Christian Fellowship church service
12:00p
Upper Arlington Special Olympics
1:00p
P&R Sunday Swim
4:30p
Special Olympic Basketball Practice
5:00p
Boys Lacrosse
5:00p
UASC Practice
5:00p
Veritas Tri-Village
4
5:30a
High School Aquatic Practices
8:00a
Gifted Specialists PD
8:00a
Superintendent HR/Policy Committee
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Quality Profile
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:00a
Music Rehearsals in Auditorium
10:00a
Tremont Field Design Team Interviews
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Soccer
12:00p
High School Meeting
12:00p
Service Learning Meeting
1:00p
Superintendent and Associate Superintendent
1:24p
ELL (7th-8th)
1:30p
Advisory Council
2:50p
Chess
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Picasso's Rm 123
3:00p
Tremont SACC
3:05p
Debate Team
3:10p
Buckeye Lovers Club
3:10p
Gorman Meeting
3:10p
McCloskey meeting
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
JMS Service-learning committee mtg
3:30p
Jones Basketball Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsal
3:30p
The STAND Project
4:00p
Community Engagement Meeting - Design Process
4:15p
Staff Wellness - Coaching Class
4:30p
Destination Imagination
6:00p
Cub Scouts Bear Meeting
6:00p
UA Special Olympics Parent Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Central Ohio Basketball Officials Association Meeting
6:30p
Cub Scouts - Kelly
6:30p
Jones MS Basketball Practice
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
7:00p
7 Choir Winter Concert
7:00p
Girl Scout Service Unit 901 meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
8:00p
Jones Basketball Practice
8:30p
St Andrew Basketball
9:00p
UAPR Men's Basketball Open Gym
5
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Ballheim Meeting
7:30a
HS Orchestra Photos
8:00a
End of Course Exams
8:00a
Gifted Specialists PD
8:00a
Spanish Global Language
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:20a
jones 6 West
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:00a
Preschool PT/Harper - Library
9:00a
Treasurer's Office
10:30a
SOS
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:00a
Oversight Steering Committee
11:05a
Soccer
11:30a
Building Champions 7th grade Boy's Group
12:00p
PreK-5 Principal Meetings
1:00p
Jones 8E Meeting
1:00p
Lynn Lopper Vendor Meeting
1:24p
ELL (7th-8th)
1:50p
Jones 7W
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
Tremont Field Design Team Interviews
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Brownie Troop 5969
3:00p
Chess - Advance Rm 105
3:00p
Chess - Intermediate Rm 111
3:00p
Rosser Meeting
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Axner Meeting
3:15p
Writing Club
3:30p
Building Planning Team
3:30p
Building Planning Team Meeting
3:30p
Driver Education Class
3:30p
High School Aquatic Practices
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Home Basketball Game
5:30p
Jones Middle School Basketball Game
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Spoorties 4 Shorties
7:00p
UAPR 30+ Basketball
7:00p
UASC Practice
7:30p
UA Parents BBall
8:30p
Co-Rec Power Volleyball
6
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Ballheim Meeting
8:00a
End of Course Exams
8:00a
Math Liaisons
8:00a
RESA Work-Study Session
8:20a
Jones 6E
8:30a
IEP Facilitation Meeting
8:37a
Intro to Business (1st)
8:37a
UA Rise (1st)
8:45a
Dewey's Pizza Field Trip
9:00a
Meeder Investments
9:27a
Personal Finance (2nd)
11:00a
Packing For the Streets
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Soccer
11:05a
UA Rise (4th-6th)
11:45a
Superintendent Facilities Committee Meeting
12:00p
RE Year 3 Work-Study Session
1:00p
6-12 Principal Meetings
1:00p
Custodial Meeting
1:30p
Tremont Fields Design Team Interviews
1:32p
ELL (7th-8th)
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Ichidan
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club
3:00p
Tremont SACC
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Basketball Practice
3:45p
UAEA Meeting
4:00p
Service Learning - Grad Class Level I
6:00p
Backes practice
6:00p
Tentative~ Holiday Spirit ASD
6:15p
City Neighborhood Study
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Practice
6:30p
Cross Country/Track & Field Parent Association Meeting
6:30p
Kinder Key Caroling
6:30p
Pack 11 Webelos Den Meeting
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
7:00p
Counselor Parent Presentation
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
7:30p
8th Grade Choir & Honors Choir Concert
8:30p
UA
7
Flag at Half Staff
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Ballheim Meeting
7:30a
Jones Bible Study
7:30a
Student/Principal Advisory Meeting
8:00a
End of Course Exams
8:00a
Preschool Evaluations
8:00a
UAEF
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Board President and Vice President Monthly Meeting
8:55a
Personal Finance (2nd)
9:00a
PTO Executive Board Meeting
9:06a
Jones 7W
9:10a
P.E. Class for Kindergarten
9:30a
Counselor Parent Presentation
10:00a
Superintendent Communications Committee
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:33a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Soccer
12:45p
Town Hall Meeting
1:00p
ELL (7th-8th)
1:00p
Jones 8W Meeting
2:00p
50+ Volleyball
2:30p
Parent Mtg
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Nidan/Matsuri
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Chess - Beginner
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Picasso's
3:00p
Rock City Church: Team Night
3:00p
Team Planning/IS Team Planning
3:00p
Tremont SACC
3:30p
Driver Education Class
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Hughes
3:30p
Jones Staff Meeting
4:00p
BECS PTO/CO meeting
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentor League/SACC - Rm 77
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Home Basketball Game
5:00p
Jones Middle School Basketball Game
6:00p
Cubscouts, Tiger Den
6:00p
Grade 6 Kinderkey Caroling
6:00p
Pack 11 Den 7 Cub scouts meeting
6:00p
Taiko Reservation
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Brownie Troop 1272
6:30p
COSI on Wheels Set Up
6:30p
Old Timers Basketball
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
8:00p
GBBC Basketball Practice
8:30p
St Andrew Basketball
9:00p
UAPR Men's Basketball Open Gym
8
Tremont's Gym in Use
5:30a
High School Aquatic Practices
7:15a
Staff Coffee
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:15a
High School Vocal Ensemble
8:30a
Student Support Team
8:30a
Treasurer Finance Committee
8:45a
COSI on Wheels Assembly
8:57a
Personal Finance (2nd)
9:00a
Kim Brown
9:00a
Shedd Theater Field Trip
10:00a
HMS Orchestra Rehearsals
10:00a
Jones 8E Meeting
10:00a
jones 6w
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:50a
Student Meetings
10:50a
UA Rise (4th-6th)
11:35a
5th Grade Pizza Lunch
12:00p
Advisory Day Schedule
1:00p
Banks Meeting
1:26p
ELL (7th-8th)
1:50p
Jones 7W
2:10p
Chautauqua
2:15p
Superintendent and Associate Superintendent
2:35p
Jones 6E
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Crew Team Practice
3:00p
Destination Imagination
3:00p
FAC
3:00p
Nutcracker loadin
3:00p
Swimming/Diving vs. Magnificat/St. Ignatius
3:00p
Tremont SACC
3:05p
Debate Team
3:15p
UAHS UAEA / Admin Team Mtg
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
4:00p
Kearney Group
4:30p
Crew Speaker
4:30p
Special Olympics
5:00p
Christmas Concert (Setup)
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleading practices
5:45p
Pep Band
6:00p
Special Olympics
6:30p
UA Special Olympics
7:00p
Volleyball
9
7:00a
Crew Team Practice
7:55a
Boys Crew Team - Yoga Class
8:00a
ACT Test
8:00a
Basketball Practice
8:00a
HMS Basketball Practice
9:00a
UAPR Open Gym
9:00a
Youth Soccer Skills Training
10:00a
Nutcracker rehearsal
11:00a
UASC Practice
12:00p
Key Club Ornament Making
12:00p
Swimming/Diving vs. New Albany
1:00p
Child Care for Families
5:00p
Christmas Concert